Opis
PROSIMY O PRZEMYŚLANE ZAKUPY LUB ZAPISY VOUCHEREM, PONIEWAŻ NIE MA MOŻLIWOŚCI ZWROTU ANI PRZENOSIN!
Czas trwania 4h: 15:00-19:00
Iran należący dawniej do Imperium Perskiego – wielkiej potęgi światowej, do 1935 roku nazywany Persją – to kraj o niezwykle bogatej, wielowiekowej kulturze i historii z okazałymi, lśniącymi niczym drogocenne klejnoty meczetami, minaretami i pałacami.
Zamieszkujące ten kraj grupy etniczne m.in. stanowiący większość Persowie, Arabowie, Azerowie, Kurdowie zostawili swoje ślady również w zróżnicowanej i bogatej w smaki i aromaty kuchni irańskiej.
Kuchnia tego zakątka świata bazuje na warzywach (bakłażan, czosnek, cebula, ogórek, pomidor), owocach (granat, arbuz, melon), świeżych ziołach i aromatycznych przyprawach (szafran, z produkcji którego słynie Iran!, cynamon, kardamon, kurkuma, suszona mięta, sumak, imbir). W Iranie nie je się wieprzowiny. Jeśli pojawia się mięso to głównie baranina (najczęściej w postaci warkocza ze zmielonego mięsa), kurczak, rzadziej wołowina, ale nie jest ono dominujące.
Na irańskich stołach króluje serwowany niemal do każdego posiłku ryż. Jego sekretem jest sposób gotowania specjalną tradycyjną techniką spotykaną wyłącznie w Iranie, której tajniki poznacie na warsztatach.
Typowe dla Iranu są również orzechy, pistacje, bakalie, daktyle, woda różana, płatki róży damasceńskiej rosnącej dziko w Iranie, rośliny strączkowe (soczewica, bób), chleb (typu lawasz czy nan), słodycze, herbata oraz kwaśne owoce jak berberys, wiśnie i śliwki. Zamiłowanie do kwaśnego jest typową cechą kuchni irańskiej.
Na północy kraju przeważają bardziej sycące i wytrawne w smaku dania z warzywami, mięsem i typowym dla całego kraju ryżem. Im dalej na południe potrawy są słodsze, dotyczy to również dań mięsnych – przykładowo do jagnięcych lub baranich pilawów dodaje się bakalie i suszone owoce.
Wspólna celebracja posiłków to bardzo ważny element kultury Iranu. Persowie przyrządzają posiłki według perskiej filozofii pokarmów wpływających ochładzająco lub ocieplająco na organizm. Jedna z zasad żywienia mówi o tym, by jeść zdrowo i nietłusto, stąd dużo dań jest na bazie warzyw i owoców.
W podróż po smakach dawnej Persji zabierze Was urocza irańsko-polska para – Milad Ghorbani i Dorota Woźniak, którzy z pasją i zaangażowaniem przybliżają mało znane w Polsce smaki kuchni perskiej oraz wyjątkową kulturę Iranu.
Pod okiem Prowadzących warsztaty poznacie i nauczycie się przyrządzać następujące dania:
- SAMBOOSEH – zawinięte w lawasz pyszne nadzienie ziemniaczane, smażone na głębokim tłuszczu (przekąska z południa Iranu)
- MAST O KHIAR – jogurtowy sos z miętą i dodatkiem ogórka
- RYŻ tradycyjnie gotowany specjalną techniką spotykaną wyłącznie w Iranie
- KEBAB TABEI – aromatyczny domowy perski kebab z patelni – klasyka kuchni perskiej
- SALADE SHIRAZI – orzeźwiająca sałatka z Sziraz (Shiraz) na południu Iranu (dawna stolica Persji)
- RANGINAK – daktyle nadziewane orzechami włoskimi podawane z sosem maślano-cynamonowym – deser będzie zaserwowany obowiązkowo w duecie z tradycyjną perską herbatą
Będzie jak zawsze – pysznie, aromatycznie i kolorowo! Atmosferę dopełnią świece i nastrojowa muzyka w tle. Nauka gotowania na najwyższym poziomie, dużo dobrej zabawy i uczta w portugalskim stylu gwarantowane!
Po 4-godzinnych warsztatach będziecie w stanie samodzielnie odtworzyć poznane potrawy w domowym zaciszu! Skrypt z kursu (PDF) prześlemy uczestnikom po zajęciach. Pamiętajcie o przyniesieniu ze sobą dobrego humoru i pojemników na ewentualne pyszności, których nie zdołacie zjeść na warsztatach.
Do zobaczenia!
Uczestnicy pracują w 4-osobowych grupach i przyrządzają wszystkie dania. W zależności od stylu Prowadzącego, menu i logistyki warsztatu, poszczególne prace odbywają się w czwórkach, dwójkach lub pojedynczo.
Zdjęcia w wydarzeniu (od lewej): 1) Mehrshad Rajabi (Unsplash) 2-4) Milad Ghorbani i Dorota Woźniak (Archiwum prywatne)